Rangitoto adası – Auckland, Yeni Zelanda

Öncelikle şunu söyleyeyim, bu bir rehberlik yazısı değil. Benim bloğumu okuyup da Yeni Zelanda’ya gitme ihtimali olan kaç kişi olur onu da bilmiyorum ya : ) Neyse, dediğim gibi bu bir rehberlik yazısı değil, sadece bir anı notudur, o yüzden ada hakkında bilgi almak için lütfen Yeni Zelanda turizm web sayfalarını ziyaret ediniz : )

Bugün, önceki günden aldığım tavsiyeler doğrultusunda Auckland’a gelince kesin görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda olduğunu öğrendiği Rangitoto adasına gitmek üzere sabah erkenden kalktım. Ama gel gör ki, tüm hava raporlarının açık gösterdiği hava bulutlu ve soğuktu. Bir de üstüne vapur saati yaklaştığında yağmur başlayınca sanırım bugün gidemeyeceğim dedim kendi kendime ve bir sonraki vapur saatine kadar bekledim. Hava açmadı ama en azından yağmurun kesildiğini görünce soğuğu göze alıp ve kat kat giyinip çıktım. Vapur iskelesine vardığımda benden başka sadece bir çift vardı vapuru bekleyen, hava kötü olduğu içindir diye düşündüm ama sonradan vapuru dolduracak kadar insan geldi. Demek ki bu havayı göze alan sadece ben değildim.

Ferry BuildingVapurda ses kaydından değil, kaptanın canlı yaptığı anons ile adaya gidene kadar etrafımızla ve gideceğimiz ada ile ilgili küçük bir rehberlik aldık.

Yaklaşık yarım saatlik bir yolculuğun ardından ada karşımızda göründü. Rantigogo yaklaşık 800 yıl önce sönmüş bir volkan. Sanırım yanardağ aktivitelerine göre genç bir volkan olarak değerlendiriliyor. Yeni Zelanda’da ve Auckland’da çok sayıda böyle sönmüş volkan ve krater varmış. Geçen hafta da Mount Eden’dakini görmüştüm. Bir ara fırsat olursa onu da paylaşırım.

Rota için zamana, enerjime göre karar vermemi söylemişlerdi ama kafamda kabaca şöyle bir rota vardı. Zaten adanın içinde yol ayrımlarında anlaşılabilir tabelalar varmış, yolumu bulmanın çok zor olmayacağını düşünüyorum. Hem en fazla nereye gidebilirim ki, sonuçta burası bir ada : )

Bırakın arabayı, motosikleti bisikletin bile yasak olduğu ada el değmemiş bir sakinlik içinde. Sanki hayatın bir uzaktan kumandası varmış da birisi sesi tamamen kapatmış gibi. Sadece arada değişik kuş sesleri duyuluyor. Etrafta ağaç ve parça parça, tortu gibi, siyah kayalıklar var.

Sahil boyunca ilerleyince bir koya (Mckenzie Bay) ulaştım. Deniz çok temiz görünüyordu. Yaz olsa bu yolun üzerinde tam girmelikti aslında : )

Burada mola verip sabahtan kendime hazırladığım sandviçi yedikten sonra, yolun sahil kısmını bitirmiştim. Ha unuttum söylemeyi tabi, bu adada hiç bir şey yok, yani ne bir dükkan ne bir restoran. Sadece ara ara tuvaletler var, o kadar. O yüzden yiyeceğinizi suyunuzu yanınızda getirmeniz gerekiyor. Bunu zaten her yerde söylüyorlar.

Artık tırmanış başlıyordu. Krater yukarıda görünmeye başlamıştı.

Sahil tarafında da, tırmandığım yolda da, aslında adanın her tarafında volkandan çıkan lavlarla oluşmuş siyah kaya parçaları var. Tüm yol boyunca bu kaya denizi size eşlik ediyor.

Kratere yaklaşınca bir yerden itibaren merdivenler başlıyor. Bu arada adadaki tabelalar çok iyi yerleştirilmiş ve açık bir şekilde yolları gösteriyorlar. Hatta tabelalar gösterdiği yolun ne kadar süreceğini de söylüyor ve gerçekten en fazla o kadar sürüyor.

Ve sonunda kratere ulaştığınızda karşılaştığım manzara tüm yola değdi, aslında yolun kendisi de keyifliydi ama zirve gerçekten çok güzeldi.

Dönüşte tamamen bitmiş olmama ve biraz da üşümeme rağmen güzel bir gün geçirdim. Yeni Zelanda’ya bir de yazın gelmek var aslında ama bakalım, nasip : )

Category(s): Güncel

2 Responses to Rangitoto adası – Auckland, Yeni Zelanda

  1. Abi ibretlik paylaşım. Şey soracaktım kendi hazırladığın sandavicin içine ne koydun?

    • Bunu nasıl atladım, nasıl yazmadım bilmiyorum Abdurrahim. Aslında bu gezinin en kritik noktasıydı, yapıcı yorumun için teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

 

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>