Phuket

Singapur’dan sonra tatilin ikinci kısmı olan Tayland’daki Phuket adasına geldim. Burada da iki durağım var. Birincisi çok daha populer, kalabalık ve hareketli olan Patong sahili. Otele vardıktan sonra akşam olmadan Andaman denizi ile ilk kez buluşmak için vakit bulabildim. Sıcak deniz suyu mevisimin de etkisi ile bayağa dalgalıydı. Hava gün batımına kadar dalgalarla yarı boğuşup yarı oynadıktan sonra tekrar otelime dönmüştüm.

Patong sahilinde barlar, restoranlar, eğlence kulüpleri ve inanılmaz bir kalabalıkla çok hareketli bir gece hayatı var. Restoranlarda her türlü deniz ürününü bulmak mümkün. Hatta birçok mekan girişinde, sundukları yemeklerde kullandıkları deniz canlılarını sergiliyor. Benim için çok iştah açıcı bir görüntü olmasa da, insanlar çok ilgi gösteriyorlar.

Yer üstünden giden elektrik hatları gelişmişlik seviyesi hakkında hemen bir fikir veriyor. Bir de her tarafta göreceğiniz ve muhtemelen kullanmak için bir ehliyete de ihtiyaç duyulmayan motosikletler var tabi. Her an her yerden çıkabilecekleri için yolda gözünüzü dört açmanız gerekiyor.

Malum, Thai masajı çok meşhur ve bu turistik şehirde de çok sayıda masaj salonu var. Yol üstünde görülen yerlerin bir çoğu çok düzgün mekanlar değil ama düzgün, temiz bir yerde iyi bir masaj yaptırmak da mümkün. Bunun için internette küçük bir araştırma yapmakta fayda var.

İkinci durağım Kata sahilinde bir koyu tamamen kapatan bir oteldi. Burada da sanırım yine muson mevsimi nedeniyle çok dalgalı olan denizin tadını tam çıkaramasam da dalgalarla boğuşmaktan geri kalmadım. 

Kata sahilinde kaldığım süre içinde otelin servisini kullanarak Phuket kasabasını da görme fırsatım oldu. Aslında kasabada çok fazla kayda değer bir şey yok. Benim için en ilginç yanı ilk Budist tapınağını görmem oldu.

Phuket’de aslında görülecek ve keşfedilecek bir çok ada ve sahil var ama ben adanın sadece batı tarafında kaldım. Belki daha fazla zaman ayrılarak daha çok yer de görülebilir.

Category(s): Güncel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

 

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>